141104-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Strömstad: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kustbevakningen, Myrens Kajanläggning Strömstad.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Översiktlig information om objektet:
Objektet avser nybyggnad av Myrens hamn. Hamnen består av en nordlig och en sydlig kajsträcka om totalt ca 155 m. Innanför den södra kajen ska kajen integreras med bakåtförankrad stålspont.
Nya vågbrytare varav 1 tillhandahålls av beställaren. Flytbryggorna förses med el och vatten.
I vinkeln mellan de båda kajdelarna ska en ny byggnad för kustbevakningen uppföras. Även ett par mindre sjöbodar på kajen ingår i entreprenaden.
Projektet omfattar samtliga aktiviteter för att erhålla en komplett kajanläggning och byggnad för Kustbevakningen i enlighet med förfrågningsunderlaget.
Objektets läge:
Myren är beläget vid Nils Ljunggrens gata strax söder om Torskholmen, där färjorna till Sandefjord anlöper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen