141122-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städredskap, kemtekniska produkter, papper och plast samt kem till storköksmaskiner
Referensnummer: KS 2019/153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kemtekniska produkter, städredskap, kem till storköksmaskiner samt papper och plast
Upphandlingsobjekt och omfattning
Upphandlingen avser kemtekniska produkter, städredskap, kem till storköksmaskiner samt papper och plast.
Historisk volym för det senaste året är:
Ängelholm
Städredskap och kemtekniska produkter 1 600 000 SEK
Papper och plast 1 400 000 SEK
Kem till storköksdiskmaskiner 800 000 SEK
Örkelljunga
Städredskap och kemtekniska produkter 220 000 SEK
Papper och plast 430 000 SEK
Kem till storköksmaskiner 65 000 SEK
Volymen kan ses som en indikation på kommande volym.Kommunen garanterar inga volymer i avtalet. Leverantören ska leverera Beställarens verkliga behov.Upphandlingen är uppdelad i tre (3) separata delområden. Anbud kan läggas på ett eller flera delområden.Delområden:
Städredskap och kemtekniska produkter
Papper och plast
Kem till storkökmaskiner
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19520000 Plastprodukter, 24000000 Kemiska produkter, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen