141138-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar 2019
Referensnummer: SU FV-0486-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Stockholms universitet, i fortsättningen kallad SU, inbjuder företag, i fortsättningen kallad Anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende ramavtal för Fruktkorgar.
SU upphandlar detta i eget namn och som ombud för Kungliga tekniska högskolan (KTH).
Omfattning
Upphandlingen omfattar leverans och inbärning av fruktkorgar till UM:s enheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar leverans av fruktkorgar till olika adresser inom Stockholms universitet.
Upphandlande myndighet
Stockholms universitet
Organisationsnummer: 202100-3062
106 91 Stockholm
Stockholms universitet är ett framstående forskningsuniversitet präglat av den fria grundforskningen. All forskning vid universitetet ska eftersträva att vara nationellt ledande och internationellt framstående. Universitet är ett av landets största lärosäten med cirka 35 000 studenter, 1 700 doktorander och cirka 5 000 medarbetare. Miljön är mångkulturell och på vissa institutioner är engelska arbetsspråket.
Inköps- och upphandlingssektionen vid Stockholms universitet genomför upphandlingar för universitets vägnar, medan beställningar och direktupphandlingar hanteras av de berörda institutionerna och motsvarande.För närvarande består organisationen av 4 fakulteter, 56 institutioner och 12 administrativa enheter.
Mer information om Stockholms universitets verksamhet finns att tillgå på www.su.se.
Område
Uppdraget för SU omfattar för närvarande ca 70 leveransadresser.
Detta uppdrag avser SU:s arbetsställen inom Stockholms län.
FrescatiFrescati omfattar ca 26 byggnader.
KräftriketKräftriket omfattar ca 14 byggnader.
Frescati HageFrescati Hage omfattar ca 13 byggnader.
Lilla FrescatiLilla Frescati omfattar 2 byggnader.
BergianskaBergianska omfattar 3 byggnader.
Område SveaplanSveaplan omfattar 1 byggnad.
Område InnerstanInnerstan omfattar 4 byggnader.
Området DSV-KistaKista omfattar 1 byggnad.
Avropsberättigad myndighet
Kungliga Tekniska högskolan (KTH)
Organisationsnummer 202100-3054
100 44 Stockholm
Kungliga Tekniska högskolan, KTH, är störst bland Sveriges tekniska högskolor och verksamheten täcker ett brett område – från naturvetenskap till alla grenar inom teknik samt arkitektur, industriell ekonomi och samhällsplanering. KTH vill förbättra samhället och hitta smarta lösningar på dagens och morgondagens utmaningar. KTH är ett dynamiskt, nyskapande och kreativt universitet som drivs av nyfikenhet och vilja att skapa en ljusare framtid.
Utbildningen och forskningen är av hög internationell klass och KTH rankas som ett av Europas tio främsta tekniska universitet. KTH har omfattande internationella forsknings- och utbildningsutbyten och samverkar med framstående universitet världen över. Totalt verkar vid KTH drygt 12 800 helårsstuderande på grund- och avancerad nivå, drygt 1 800 aktiva forskarstuderande samt knappt 5 200 anställda.
KTH består av fem skolor och Gemensamt verksamhetsstöd. Organisationen är decentraliserad, vilket innebär ett delegerat ansvar till skolcheferna. Forskningen bedrivs främst vid KTH:s skolor men även vid ett stort antal nationella och lokala kompetenscentra som är förlagda till KTH.
KTHs arbetsplatser är utspridda över huvudcampus beläget på Norra Djurgården i centrala Stockholm samt vid Roslagstull, där KTH samlokaliseras med Stockholms universitet i AlbaNova. Vidare finns arbetsplatser i Kista, Haninge, Flemingsberg och Södertälje.
I nuläget levereras fruktkorgar i olika omfattning till ca 80 adresser fördelade på KTH:s olika campus.
Definitioner
Upphandlande myndighet (UM) = De myndigheter som är avropsberättigade.