141174-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Rengöringsmedel – Städkemikalier och städmaterial
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelStädkemikalier och städmaterial
BeskrivningSkellefteå kommun, Skellefteå City Airport, Skelleftebuss, Västerbottensteatern och Norsjö kommun omfattas i denna upphandling. Upphandlingen avser löpande inköp och leveranser av städkemikalier, städmaterial, och städredskap till Kundens olika verksamheter under avtalstiden. Avtalet omfattar följande produktgrupper och undergrupper: Dagligt städ · Städkemikalier · Städmaterial · Städredskap · Städvagnar · Tvål & handdesinfektion · Dammsugarpåsar · Övrigt Specialstäd · Golvvård · Rondeller · Specialkemikalier Övrigt sortiment · Rabattsats på övrigt sortiment Notera att följande produktområden inte omfattas i detta avtal: · Engångshandskar · Städmaskiner Kunden förbinder sig inte att utta en viss volym under avtalstiden. Verksamheter kan tillkomma och falla från under avtalstiden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 39830000 Rengöringsmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94654:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831300 Golvrengöringsmedel, 39831600 Toalettrengöringsmedel, 39831700 Tvålautomater, 39832000 Diskmedel, 39831000 Tvättmedel