2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lastväxlarbil och tankmodul till Medelpads Räddningstjänstförbund
Beskrivning: Upphandlingen avser anskaffning av fabriksnya räddningstjänstfordon/tank hos Medelpads Räddningstjänstförbund och är indelad i två (2) anbudsområden: Anbudsområde 1, Lastväxlare Omfattar leverans och montage av två (2) lastväxlarsystem avsedda för räddningstjänstfordon. Beställaren förbehåller sig rätten att nyttja option på ytterligare upp till fyra (4) lastväxlarsystem under avtalsperioden. Anbudsområde 2, Lastväxlartank (tankmodul) Omfattar leverans av en (1) tankmodul anpassad för lastväxlarsystem för transport av släckvatten och insatsmedia. Beställaren förbehåller sig rätten att nyttja option på ytterligare upp till fem (5) tankmoduler under avtalsperioden. Anbud kan lämnas på ett eller båda anbudsområdena.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Lastväxlare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120622:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34144212 Brandbilar med vattentank, 44611500 Vattentankar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Lastväxlartank (tankmodul)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120622:Lot:2