141367-2022 - ResultatSverige-Säffle: Bärbara datorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bärbara datorer 2022
Referensnummer: KS-2021-288
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213100 Bärbara datorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun avser upphandla ett ramavtal med en leverantör för hela kommunens behov av bärbara datorer enligt upphandlingsdokumenten.
De fem konfigurationer kommer att ingå i basen bland bärbara datorer i Säffle kommun, där även kommunens bolag som Säffle bostäder AB, och Säffle kommunikations AB ingår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har ett uppskattat behov per år av:
·   Konfiguration 1: ca: 100-150 st./ år (BAS)
·  Konfiguration 2: ca:   25-50 st./ år   (MÖTE)
·  Konfiguration 3: ca:   25-50 st./ år  (CAD)
·  Konfiguration 4: ca: 100- 150st./ år (PEDAGOG 13)
·  Konfiguration 5: ca: 100- 150st./ år (PEDAGOG 14)
(För varje beställd dator så beställs det oftast fodral i form av väska eller ryggsäck)
Angivna antal är baserade på statistik och utgör ingen utfästelse från beställaren.