141388-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvårdstjänster
Referensnummer: 2022/KSUH 0042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal med Leverantörer gällande Naturvårdstjänster. Ramavtalet ska pågå i 4 år. Ramavtalet är delad i fyra (4) olika avtalsområden:
-Vassröjning
-Skogsvård
-Naturvård, slåtter
-Arborist- och trädvårdstjänster
Naturvårdstjänster omfattar skogsvård såsom trädfällning, beskärning, stubbfräsning, återplantering, arborister, vassröjning runt och i vattendrag och dammar, bäckröjning/rensning, dikning längs med vattendrag och åar där borttagning av vegetation och bottenslam är nödvändigt, samt
andra liknande och tillhörande tjänster inom Tyresö kommun.
Kontrakt kommer att tecknas med en (1) Leverantör per anbudsområde. Leverantören kan lämna ett anbud i ett eller flera anbudsområden. Leverantörer ska kunna lämna takpris samt offert för specifika projekt vid efterfrågan.Leverantörer är inte garanterad en viss volym.Beställaren kommer att utföra vissa arbeten med egen personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77211400 Trädfällning, 77231000 Skogsskötsel, 77341000 Beskärning av träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kort om upphandlingen
Vassröjning
Skogsvård
Naturvård, slåtter
Arborist och trädvårdstjänster
Naturvårdstjänster omfattar skogsvård såsom trädfällning, beskärning, stubbfräsning, återplantering, arborister, vassröjning runt och i vattendrag och dammar, bäckröjning/rensning, dikninglängs med vattendrag och åar där borttagning av vegetation och bottenslam är nödvändigt, slåtter, samt andra liknande och tillhörande tjänster inom Tyresö kommun.Ramavtalet omfattar löpande underhållsarbeten, planerat och oplanerat, vid och i sjöar, dammar, vattendrag och åar, längs gator och vägar, skog och mark vid naturreservat och ekologiskt känsliga områden, och vid vattenrenings-och avloppsanläggningar.
Leverantören ansvarar för att uppdragen genomförs med stor omsorg för miljö och natur på ett fackmannamässigt sätt, och i god serviceanda i samförstånd med beställarens egen personal.Leverantören ska ha kännedom om, samt följa och tillämpa de lagar, författningar, föreskrifter och övriga anvisningar som gäller för verksamheten. Arbetsmiljöverkets föreskrifter ska alltid följas.Leverantören ska tillhandahålla allt material som erfordras för utförandet om inte annat avtalas vid avrop.Kontrakt kommer att tecknas med en (1) Leverantör per anbudsområde. Leverantören kan lämna ett anbud i ett eller flera anbudsområden. Leverantörer ska kunna lämna takpris samt offert för specifika projekt vid efterfrågan.Leverantörer är inte garanterad en viss volym.Beställaren kommer att utföra vissa arbeten med egen personal.
Uppskattad omsättning
Några garantier beträffande volymer eller möjligheter att erhålla ett bestämt antal uppdrag kan inte lämnas. Volymen kan variera mellan åren och beror mycket på hur politikerna budgeterar medel till olika åtgärder från år till år.
Uppskattad omsättning per avtalsområde under hela ramavtalets tid på 4 år estimerar Beställaren till följande:
Vassröjning 1 600 000 sek
Skogsvård 3 250 000 sek + för optionen 240 000 sek
Slåtter 816 000 sek
Arborister 3 648 000 sek