2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyllsystem 2, Göteborg
Beskrivning: Riksarkivet inbjuder härmed företag att lämna anbud på hyllsystem (vissa projekteringstjänster, samt leverans och installation av kompakthyllor, arkivskåp, mm) till de nya arkivlokaler som Riksarkivet planerar att flytta in i 2027/28. Observera att detta är en ny upphandling efter att en tidigare påbörjad upphandling avbrutits.
Intern identifierare: RA-KS 2024/02068
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Myndigheten tvingades avbryta ett tidigare förfarande och leverans behöver samordnas med pågående projektering.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39131100 Arkivhyllor
Ytterligare klassificering (cpv): 39122000 Skåp och bokhyllor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000