141518-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Översättartjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översättning och språktjänster
Referensnummer: 23.3-1520-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar översättning och språktjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79821100 Korrekturläsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avropsberättigade: Ramavtalet kan användas för avrop av statliga myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ. Möjlighet att lämna anbud på delar av upphandlingen: Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett, flera eller samtliga anbudsområden. Ramavtal kommer att tilldelas per anbudsområde. Omsättning: Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 421 MSEK exklusive moms. Den uppskattade omsättningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal samt förändringar i kommande ramavtal avseende nya tilläggstjänster och fast pris. Vidare grundas den uppskattade omsättningen på vad som framkommit i förstudien. Antal ramavtalsleverantörer: Ramavtal kommer att tecknas med maximalt fyra (4) ramavtalsleverantör för anbudsområde Språktjänster svenska. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt fyra (4) ramavtalsleverantörer för anbudsområde Översättning engelska. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt fyra (4) ramavtalsleverantörer för anbudsområde Översättning övriga språk. Avropsförfarande: Anbudsområde Språktjänster svenska - Rangordning och förnyad konkurrensutsättning Anbudsområde Översättning engelska - Rangordning och förnyad konkurrensutsättning Anbudsområde Översättning övriga språk - Rangordning och förnyad konkurrensutsättning I denna upphandling sker avrop genom en kombinerad avropsordning för samtliga tre (3) delområden. Om någon av de angivna förutsättningarna i kravkatalogen för respektive område är aktuella ska avrop genomföras genom förnyad konkurrensutsättning. I övriga fall ska tilldelning ske enligt en fastställd rangordning. Ramavtalets ingående och löptid: Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter under en period av 48 månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning. Kammarkollegiet har en ensidig rätt att säga upp Ramavtalet efter 24 månaders löptid med minst tre (3) månaders uppsägningstid. Anbudets språk: Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, om inte annat framgår av respektive krav. Enstaka ord kan vara på engelska, danska eller norska. Vad gäller certifikat, CV, bevis samt därmed jämförliga handlingar kan enstaka fraser vara på engelska/danska eller norska. Inlämning av anbud: Kammarkollegiet använder sig av upphandlingsverktyget Mercell TendSign, som ägs av Mercell Commerce AB, för hantering av upphandlingsdokumenten och anbud. Anbud kan därför inte lämnas på annat sätt, exempelvis via e-post. Rättelse av fel, förtydligande och komplettering kan dock ske enligt Kammarkollegiets senare instruktioner. I de fall en anbudsgivare inkommer med flera anbud kommer Kammarkollegiet anse den senast inkomna inom anbudstiden som det giltiga anbudet. Sista anbudsdag: Sista tidpunkt för anbudsinlämning är 2021-04-20 23:59 Tilldelningsbeslut och avtalsspärr: Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under andra kvartalet 2021. Ramavtal signeras med vinnande anbudsgivare tidigast efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.