141526-2020 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledning Grünewoche 2021
Referensnummer: 3.2.11-02239/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på projektledning för Sveriges representation under Internationale Grüne Woche (IGW) i Berlin 2021 och eventuellt 2022-2024.
Jordbruksverket har fått i uppdrag av regeringen att arrangera svensk monter på IGW 2021 i Berlin. IGW är en stor konsumentmässa för lantbruk, livsmedel och trädgård. Mässan arrangeras i Berlin sedan 1926. Sverige har deltagit 2018-2020.
Vi har för avsikt att upphandla en leverantör som kommer att vara projektledare för uppdraget och som driver uppdraget framåt tillsammans med personer ifrån Jordbruksverket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79421200 Projektutformning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Krav
Projektledningen som leverantören ska använda i detta uppdrag ska ha erfarenhet av:
Projektledning av samlingsmonter på livsmedelsinriktade konsument- och/eller fackmässor, gärna specifikt IGW eller liknande mässor.
Catering-verksamhet, inklusive juridisk kunskap kring tyska livsmedelshygienföreskrifter, momshantering, serveringstillstånd, myndighetskontakter, tullförfarande, punktskattedeklarationer med mera.
Marknadsföring och pressbearbetning i samband med mässarrangemang.
Projektledning av monterbyggnation, planering, upphandling mm.
Att genomföra liknande projekt med offentlig myndighet/aktör.
Projektledningen får max bestå av två personer. Detta för att underlätta kommunikationen mellan Jordbruksverket och uppdragstagaren.
Personerna ska även kunna tala och skriva flytande svenska, tyska och engelska, även affärsspråk.
För att vi ska kunna avgöra om kraven uppfylls vill vi ha en utförlig beskrivning av samtliga krav. Det går också bra att bifoga dokument som verifierar att kraven är uppfyllda.