141579-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och fastighetsunderhåll
Referensnummer: FN 2020/00021-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad har behov av att via professionell leverantör bedriva tillsyn och skötsel av del av Teknik och fastighetsförvaltningens förvaltningsobjekt.
Aktuellt för denna upphandling är ca 919 000 m2 var av fast ersättning ca 521 000 m2, rörligt ca 398 000 m2
Leveransen omfattar:
— drift (tillsyn, skötsel) av byggnader och installationer samt viss skötsel av utrustning på tomtmark, dock ej markskötsel
— akut och avhjälpande underhåll
— beredskap dygnet runt
— vissa administrativa arbetsuppgifter
Upphandlingen är indelad i 3 olika områden:
1. Västerås Skola/Förskola, total ca 354 000 m2 var av fast ca 292 000 m2, rörligt ca 62 000 m2
2. Västerås Lokaler total ca 307 000 m2 var av fast ca 140 000 m2, rörligt ca 167 000 m2 (inom lokaler finns stadens bolag och övriga lokaler)
3. Västerås Särskilt boende
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 144 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Driftområde 1 Västerås Skola/Förskola.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
3. Västerås Särskilt boende total ca 258 000 m2 var av fast ca 89 000 m2, rörligt ca 169 000 m2
I beståndet finns: Boenden för äldre (servicehus, äldreboenden, korttidsboenden), Gruppbostäder och korttidsboenden LSS, Boenden för sociala ändamål, okaler för daglig verksamhet, sociala bostäder, dvs bostadsrätter, villor och radhus.
Driftområde 2 Västerås Lokaler
Del nr: 2
I beståndet finns: Boenden för äldre (servicehus, äldreboenden, korttidsboenden), Gruppbostäder och korttidsboenden LSS, Boenden för sociala ändamål, Lokaler för daglig verksamhet, sociala bostäder, dvs bostadsrätter, villor och radhus.
Driftområde 3 Västerås Särskilt boende
Del nr: 3