141605-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt beslutsstöd för digital-diagnostik vid kolorektalcancer
Referensnummer: Anbud 2020-41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48180000 Medicinsk programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Digitalt beslutsstöd för digital patologi-diagnostik vid kolorektalcancer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48517000 IT-programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72212461 Programvaruutvecklingstjänster för analys eller forskning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72243000 Programmeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet är att i samarbete med upphandlad leverantör utveckla, kliniskt validera och implementera en produkt baserad på AI att använda som kliniskt beslutsstöd vid diagnos av kolorektalcancer, för förbättrad kvalitet, diagnostiska möjligheter och ökad effektivitet.