141625-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Affärssystem 2021
Referensnummer: 2019/00895
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en inbjudan till leverantörer att ansöka om att få delta i Region Blekinges kommande upphandling avseende affärssystem och närliggande tjänster. Upphandlingen omfattar leverans och drift av affärssystem som en färdigutvecklad helhetslösning för enhetlig, effektiv och strukturerad hantering av regionens ekonomiska flöden och processer. Upphandlingen omfattar också implementering och införande av systemet samt support och underhåll. Systemet ska i sin helhet levereras som tjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48444000 Redovisningssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen