Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mötes- och evenemangstjänster 2022
Referensnummer: KS 2020/1473
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunstyrelsen i Stockholms stad genom stadsledningskontorets kommunikationsenhet, inbjuder till att inkomma med anbud avseende mötes- och evenemangstjänster åt Stockholms stad enligt de förutsättningar som anges i denna anbudsinbjudan med tillhörande bilagor.
Ramavtal kommer att tecknas med fyra leverantörer, under förutsättning att tillräckligt många godkända anbud inkommer. Avrop kommer att ske i rangordning och för vissa utpekade evenemang genom förnyad konkurrensutsättning.
Leverantören ska i nära samarbete med beställaren genomföra målgruppsanpassade mötes- och evenemangstjänster i enlighet med gällande styrdokument. Leverantörens åtagande innebär allt från att utföra enklare produktioner av utställningsmaterial till att ha ett helhetsansvar vid genomförande av komplexa möten och evenemang både inomhus, utomhus och digitalt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 87 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79951000 Organisering av seminarier, 79952000 Evenemang, 79952100 Anordnande av kulturevenemang, 79953000 Festivalarrangemang, 79954000 Festarrangemang, 79956000 Anordnande av mässor och utställningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen