14165-2023 - ResultatSverige-Sundbyberg: Diverse tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kapacitetsstöd för svenska myndigheter och EU finansierade insatser
Referensnummer: 21/000535
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98300000 Diverse tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Regeringen är tydlig med att den svenska resursbasen, och i synnerhet svenska myndigheter, ska tas tillvara i biståndet för att bidra till det internationella genomförandet av Agenda 2030. Syftet med denna upphandling är att Sida och svenska myndigheter som är aktiva, eller vill bli aktiva inom utvecklingssamarbetet ska kunna avropa kompetensstöd och stöd för kapacitetsstärkande insatser för att stärka deras förmåga till att bidra till utvecklingssamarbetet.
Upphandling omfattar två delar som kommer att utgöra två separata ramavtal.
Delområde 1: Kapacitet- och processtöd till Svenska myndigheter för att öka förmågan att utveckla, implementera och följa upp utvecklingssamarbete.
Delområde 2: Kompetensstöd EU twinning, Taiex, samt EU-delegering.
Upphandlingen är således indelad i två (2) delområden som anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter, 98300000 Diverse tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2