141684-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av markskötsel. AB 351 500 Drottningholm ytterområde
Referensnummer: 20/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
AB 351 500 Drottningholm ytterområde, och inkluderar Drottningholmsmalmen, Orangeriet, Ståthållarbostaden med röda stugan, Vilan, Kantongatan.
AB 107 500 SLU Sötvattenslaboratoriet.
AB 302 500 Husgerådskammarens magasin (HGK:s magasin).
AB 512 500 Svartsjö bostäder (Åldfruhuset och Tingshuset).
AB 114 500 Svartsjö slottspark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen