141713-2023 - ResultatSverige-Landskrona: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem för stadsbyggnad
Referensnummer: 22/230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ärendehanteringssystem för stadsbyggnad som stöder processerna för plan och byggverksamheten med tillhörande tjänster (bygglov, plan, ovk, och karta)
Upphandlingen omfattar även handläggning av bostadsanpassning som option.
Upphandlingen omfattar obegränsat antal diarium, ärenden, handlingar, dokument och beslutsinstanser
Upphandlingen omfattar digital anslagstavla (POIT)
Upphandlingen omfattar även underhåll, support, helhetsåtagande för införande och
System för närvaro, debatt och omröstning ingår som option för både staden och leverantören.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De olika delarna i systemet behöver inte omfattas av ett och samma verktyg men leverantören ska ansvara för samtliga delar. Landskrona stads krav på dessa system är följande:
Ett (1) verksamhetssystem i teknisk framkant för bygg- och planverksamhet. Verksamhetssystemet ska stödja och effektivisera verksamheten genom att vara anpassat för processinriktade arbetssätt, anpassat för digital ärende- och dokumenthantering samt stödja mobilt arbete och digital kommunikation med verksamhetens kunder. Verksamhetssystemet ska vara uppbyggt och anpassat efter bygglovsprocessen och planprocessen. Målet är att möta de ökade samhälls- och regelkraven på digitaliserade processer och leverera ökad tillgänglighet och service utifrån kommuninnevånarnas och företagens behov. Fortsatt utveckling av systemet sker under avtalsperioden i snabb takt med de ökande kraven.
Huvudsystemet dvs dokument- och ärendehanteringssystemet ska vara installerat i Landskrona stads IT-miljö (så kallad on-prem-lösning)
Övriga delar (såsom mallverktyget, förtroendemannaregistret eller politikerverktyget) kan vara on-prem eller molntjänstbaserade lösningar.
Användare är framför allt handläggare, registratorer, nämndsekreterare, förtroendevalda men samtliga kommunanställda och invånare, företag och kontrollansvariga ska kunna använda delar av systemet.
Antal användare vi planerar ha i det nya systemet: ca 55
Avtalet gäller i tre (3) år efter avtalsstart med möjlighet till förlängning i åtta (8) år med 2+2+2+2 år i taget.
Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som Staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.