2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lärplattform till skolan
Beskrivning: Upphandling av en Lärplattform till skolformerna grundskola, gymnasium och fritidshem.
Intern identifierare: 2025/250
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Förfarande i två steg där vi begär in väldigt lite dokumentation i steg 1. Därför är en kortare ansökningstid skälig.
Förfarandets viktigaste kännetecken: Förfarande i två steg.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48190000 Programvara för undervisning, 48218000 Programvara för licenshantering, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 48931000 Programvara för utbildning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 72222300 IT-tjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000