141849-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Planarkitekt ramavtal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPlanarkitekt ramavtal
BeskrivningRamavtalet omfattar planarbete för samhällsutveckling och fysisk planering där uppdrag genomförs enligt PBL med ovanstående målsättningar i fokus. Ramavtalet skall tillgodose löpande behov av planarkitekter som komplement till kommunens egna tjänstepersoner vid till exempel resurskrävande projekt där kommunen behöver spetskompetens för utförandet. Behov av planarkitekt kan även efterfrågas vid exempelvis ordinarie personals frånvaro, hög arbetsbelastning eller specifika resurskrävande projekt. Dessa tjänster omfattar i huvudsak handläggning av olika typer av detaljplaner samt övergripande strategiskplanering, men kan även omfatta arbete avseende skisser och biträde i andra tidiga skeden av detaljplaneprocessen. Se närmare information i underlaget.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelRamavtal Planhandläggare, Planarkitekt
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:82960:Lot:1