141911-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd för inköpsanalys
Referensnummer: KS 2019/1801
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende konsulttjänster för inköpsanalyser. Syftet med upphandlingen är att träffa ramavtal med en leverantör för att säkerställa tillgång till extern professionell kompetens avseende inköpsanalyser.
Leverantör ska tillhandahålla professionell kompetens inom inköpsanalys inom följande områden: sammanställning av inköpsdata, bearbetning av inköpsdata, analys av inköpsdata, presentation av sammanställningar och resultat, utbildning av personal, utarbetande av stadsinterna rutiner och metoder för arbetet med inköpsanalys, utarbetande och framtagande och nyckeltal, jämförelser av inköpsdata, stöd till stadens arbete med inköpsanalyser, stöd och medverkan i stadens arbete med kategoribaserad inköpsstyrning m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gemensam upphandling av ramavtal för konsulttjänster för inköpsanalys.
Kommunstyrelsen och servicenämnden i Stockholms stad inbjuder till anbudsgivning i engemensam upphandling avseende konsulttjänster för inköpsanalys enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Upphandlingen avser ramavtal avseende konsulttjänster för inköpsanalyser. Avtalstiden är två år, med möjlighet till förlängning i maximalt två år.
Vilket anbud som är det ekonomiskt mest fördelaktiga utvärderas enligt tilldelningsgrunden pris.
Sista anbudsdag är 20.1.2020 23:59
Syftet med upphandlingen är att träffa ramavtal med en leverantör för att säkerställa tillgång till extern professionell kompetens avseende inköpsanalyser.
Upphandlingen omfattar beställarens behov av efterfrågade konsulttjänster. Leverantör ska tillhandahålla professionell kompetens inom inköpsanalys avseende följande områden:
Sammanställning av inköpsdata
Bearbetning av inköpsdata
Analys av inköpsdata
Presentation av sammanställningar och resultat
Utbildning av personal
Utarbetande av stadsinterna rutiner och metoder för arbetet med inköpsanalys
Utarbetande och framtagande och nyckeltal
Jämförelser av inköpsdata med andra
Stöd till stadens arbete med inköpsanalyser
Stöd och medverkan i stadens arbete med kategoribaserad inköpsstyrning
Avtal kommer att tecknas med en leverantör. Beställning av uppdrag görs genom skriftliga avrop.