141921-2020 - ResultatSverige-Vänersborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltning e-arkiv
Referensnummer: D.nr: 2019/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund
Avtal avseende e-arkiv har slutits (e-arkivleverantör) för 14 kommuner, dvs UM. Utöver e-arkiv har UM behov av gemensam förvaltning. Tekniknära delar av denna gemensamma förvaltning ska upphandlas.
En temporär förvaltningsfunktion finns idag som hanterar såväl anslutningar av verksamhetssystem, arkiveringar och drift av tjänsten.
Breddinförandet har, gemensamt med temporär förvaltningsfunktion och e-arkivleverantör, påbörjats hösten 2019. Därefter följer anslutning av ytterligare ett antal verksamhetssystem för arkivering.
Upphandlad molntjänst omfattar:
Teknisk anslutning av kommunernas verksamhetssystem för kommande arkivering.
Hantera löpande produktion (arkivering).
Drift av tjänst inklusive underhåll, övervakning och support samt rådgivning kring tjänsten.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72252000 Dataarkivering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal för e-arkiv har slutits mellan Ida Infront AB (e-arkivleverantör) och 14 kommuner, dvs UM. E-arkivleverantör kommer fortsatt ha en betydande roll i delar av processen. Utöver e-arkiv har UM behov av gemensam förvaltning. Tekniknära delar av denna gemensamma förvaltning ska upphandlas.
Införandet av iipax och anslutning av verksamhetssystemen PMO och EDP för Strömstads kommun har avslutas. Tjänsten (iipax) är ansluten till de 14 kommunerna.
Breddinförandet har, gemensamt med temporär förvaltningsfunktion och e-arkivleverantör, påbörjats hösten 2019. Utbildning av personal i kommunerna har genomförts. Anslutning av PMO för övriga kommuner pågår. Därefter följer anslutning av ytterligare ett antal verksamhetssystem för arkivering.
Omfattning
Nedanstående bild beskriver övergripande upphandlingens omfattning.
Utföra uppdrag inom området.
Varje kommun har ett antal verksamhetssystem som ska anslutas och sen arkivera till e-arkivet.
Teknisk anslutning av dessa verksamhetssystem samt att bistå vid kommande arkivering ingår i omfattningen. Dock kan vissa verksamhetssystem komma att packas upp av e-arkivleverantören.
Anslutning av verksamhetssystem görs enligt leveranshandboken (bilaga). Leverantörens uppdrag är del av fas 3 och 4. Observera att leveranshandboken inte är helt färdigställd.
I tjänsten ingår konsultstöd som avropas separat.
Projekteringen av verksamhetsanslutning är kommunernas ansvar och är ej en del av upphandlingen.
Leveransprocess
Nedanstående bild beskriver leveransprocessen och den del av den som ingår i den upphandlade tjänsten.
Molntjänsten omfattar:
Drift av tjänst.
Anslutning av verksamhetssystem görs enligt leveranshandboken (bilaga). Där leverantörens uppdrag är del av fas 3 och 4.