141975-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Programvaror 2017.
Referensnummer: N050-0015/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en oberoende leverantör som kan tillgodose behovet av programvaror och som är ett stöd till licensansvariga och beställare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska tillhandahålla licensförsörjning. Med licensförsörjning avses inköp, administration kring beställning, avtalshantering och fakturering samt transaktion av programvaror där leverantören har rollen som återförsäljare gentemot programvarutillverkare. Leverantören ska tillhandahålla affärsrådgivning och aktivt eller som bakgrundsstöd, beroende på situation och avtalsanvändarens/beställarens behov, kunna delta i förhandlingar med programvarutillverkare. Leverantören ska förhålla sig neutral i förhållande till de olika programvarutillverkarna. Uppdraget avser både när leverantören agerar återförsäljare och när avtalsanvändare/beställare tecknar avtal med programvarutillverkare för egen räkning.