141987-2020 - ResultatSverige-Umeå: Fordon för vinterväghållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning snöutlastning, snötippar samt halkbekämpning lastbil
Referensnummer: 19187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34143000 Fordon för vinterväghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun upphandlar vinterväghållning snöutlastning, snötippar samt halkbekämpning lastbil. Uppdraget avser halkbekämpning gata med lastbil, påfyllning av materialdepåer, snöutlastning med snöslunga samt skötsel av snötippar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34143000 Fordon för vinterväghållning, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen