142011-2017 - ResultatSverige-Örnsköldsvik: Trä
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trä- och metallslöjdsmaterial.
Referensnummer: A 16-045 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03410000 Trä
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av Trä- och metallslöjdsmaterial för successivt uttag under avtalstiden.
Om beställarnas verksamhet förändras i omfattning ska vid behov kvantiteterna ändras.
Behovet kommer främst från våra skolor, både lågstadiet och högstadiet.
Uppskattningsvis kommer den sammanlagda volymen uppgå till ca 2 200 000 SEK under avtalstiden.
Provisionsvillkor:
1 % administrativ ersättning på totalt fakturerad volym, avseende samtliga avtalsanvändare som har rätt att avropa på rabattavtalet, ska inbetalas till Örnsköldsviks kommun, årsvis i efterskott. Redovisning ska ske även om ingen fakturering ägt rum.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03410000 Trä, 24910000 Lim, 44511500 Handsågar, 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen