Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorieprodukter
Referensnummer: 23/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE önskar teckna ramavtal med leverantörer av apparater, instrument samt övrig
laboratorieutrustning. På RISE använder nästan samtliga divisioner denna typ av utrustning för
forskning och utveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38436000 Skakapparater och tillbehör, 38437000 Pipetter för laboratorier och tillbehör, 38510000 Mikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen