142150-2017 - PlaneringSverige-Klippan: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialistkonsulter Tekniska förvaltningen.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska förvaltningen har ett kontinuerligt behov av specialisttjänster för utförande av olika utredningar och beredanden inom Klippans kommun. Denna anbudsförfrågan avser ett ramavtal under 2 plus 2 år på för de tjänster som Klippans kommun behöver för sin samhällsbyggnadsverksamhet och denna upphandling skall säkerställa kommunens behov av kompetens på ett antal specialistområden under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313420 Miljönormer för bygg- och anläggningsarbeten, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71335000 Tekniska undersökningar, 71336000 Stödtjänster tillhandahållna av ingenjörer, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen