142189-2021 - ÄndringSverige-Jönköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-driftsystem med servrar, programvara och kompetensstöd
Referensnummer: 20/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vätterhem söker en partner för kontinuerlig utveckling och översyn av Vätterhems IT-drift. IT-drift omfattar IT-tjänster så som leverans av lagringssystem med tillhörande servrar och programvara. I uppdraget ingår även avveckling av gammal IT-miljö, införande av nya lösningar samt kompetensstöd och utveckling av drift och underhåll av Vätterhems IT-miljö. Datorstöd, rådgivning, underhåll av driftdokumentation men också tjänster kring säkerhetskopiering och konvertering. Avtalstiden är 2 år, med option till förlängning med 1 + 1 + 1 år. Takvolym beräknas till 12 000 000 SEK.
Vätterhem äger och förvaltar drygt 150 fastigheter med ca 8 700 lägenheter i Jönköping. 2019 omsatte Vätterhem ca 684 MSEK. Beståndet omfattar även serviceboenden, affärs- och kontorslokaler, garage, m.m. Läs mer om oss på www.vatterhem.se/