14220-2020 - ResultatSverige-KUNGSBACKA: Verktygsprogram
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-arkiv & mellanarkiv
Referensnummer: 19/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48700000 Verktygsprogram
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kungsbacka kommun med ett e-arkiv och ett mellanarkiv
Omfattning/Volym
Verksamhetssystemet ska användas i Kungsbacka kommuns samtliga förvaltningar och av kommunarkivet. Verksamhetssystemet kommer att användas av ca 25–35 antal användare fördelat på ett antal användargrupper.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem, 48810000 Informationssystem, 72252000 Dataarkivering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Verksamhetssystemet ska användas i Kungsbacka kommuns samtliga förvaltningar och av kommunarkivet. Verksamhetssystemet kommer att användas av ca 25–35 antal användare fördelat på följande användargrupper:
Systemförvaltare
Teknisk systemförvaltare
It-tekniker
Utvecklare informationsförvaltning
Arkivarie
Arkivredogörare
Registrator/Administratör
Det ska även vara möjlighet att tillåta medarbetare och allmänheten att utföra behörighetsstyrda sökningar mot verksamhetssystemet via webbgränssnitt.
Upphandlingen omfattar:
Ett e-arkiv som produkt som omfattar både slut- och mellanarkiv.
Ett införandeprojekt i vilket det ingår:
Installation av systemet i produktionsmiljö
Installation av systemet i testmiljö
Tre pilotleveranser till slutarkiv. Pilotleveranserna ska ske i installerad miljö och göras med produktionsdata.
Tre pilotleveranser till mellanarkiv. Pilotleveranserna ska ske i installerad miljö och göras med produktionsdata.
Migrering av metadata och allmänna handlingar från nuvarande e-arkiv till nytt e-arkiv (slutarkiv).
Utbildning till berörd personal
Leveranstid
Kungsbacka kommun räknar med att skriva avtal för nytt e-arkiv under hösten 2019. Införande och migrering av data beräknas starta i januari 2020 med leveransgodkännande senast juni 2020.
Sista dag för ansökan
Ansökan ska vara inkommen senast 2019-06-19