142257-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Tillhandahållande av data
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevregister
Referensnummer: RJL 2023/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72319000 Tillhandahållande av data
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jönköpings län har för avsikt att upphandla ett nytt elevregister till våra gymnasieskolor som ger stöd för administrativa, ekonomiska och juridiska behov.
Omfattning:
En komplett leverans av Elevregister som en helhetstjänst (SaaS), inklusive drift, service och support (IT-tjänsten), vidareutveckling samt tillkommande konsulttjänster. Tjänster som fodras vid driftsättning av IT-tjänsten, såsom projektledning för leverantörens åtagande, utbildning, implementeringstjänster samt integrationer.
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter och gäller därefter i tio (10) år.
Köparen har ensidig möjlighet att säga upp hela eller delar av avtalet, oavsett anledning, med en uppsägningstid om minst sex (6) månader. Avtal kan tidigast upphöra efter fyra (4) år räknat från avtalets startdatum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48614000 Datainsamlingssystem, 48810000 Informationssystem, 72253200 Stödtjänster för system, 72263000 Programimplementation, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Elevregister till våra gymnasieskolor som en helhetstjänst (SaaS), inklusive drift, service och support (IT-tjänsten), vidareutveckling samt tillkommande konsulttjänster.
Omfattning
Denna upphandling avser:
En komplett leverans av Elevregister som en helhetstjänst (SaaS), inklusive drift, service och support (IT-tjänsten), vidareutveckling samt tillkommande konsulttjänster.
Tjänster som fodras vid driftsättning av IT-tjänsten, såsom projektledning för leverantörens åtagande, utbildning, implementeringstjänster samt integrationer.
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten. Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets avsnitt 3 Kravspecifikation.
Köparen har ensidig möjlighet att säga upp hela eller delar av avtalet, oavsett anledning, med en uppsägningstid om minst sex (6) månader. Avtal kan tidigast upphöra efter fyra (4) år räknat från avtalets startdatum. Uppsägning ska ske skriftligen.
Under uppsägningstiden utgår ersättning för utfört arbete/leverans enligt avtalade priser. Leverantören har inte rätt till ersättning för förlust som denne lider på grund av upphörandet.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.