142297-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vetlanda: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultorganisation Tomasgårdens förskola och särskilt boende.
Referensnummer: UH-2017-51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektering av nybyggnation av förskola och särskilt boende. På bottenplan blir det en förskola för 100 barn och ett tillagningskök för ca 250 portioner. Våning 2 och 3 blir särskilt boende med 2 avdelningar per våning med 9 boenden på varje. Ny utemiljö till förskolan och ca 45 parkeringsplatser ska anläggas.
I befintlig byggnad ska ett tillagningskök demonteras och byggas om till kontor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 42416100 Hissar, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen