142327-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fiberarbeten byanät Skorped, Sidensjöbygden, Nätra och Näske
Referensnummer: 2020-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar mark- och fiberarbeten för utbyggnad av fibernät i områdena Skorped, SIdensjöbygden, Nätra och Näske inom Örnsköldsviks kommun.
Anbud kan lämnas på ett eller flera av områdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32424000 Nätinfrastruktur, 32500000 Telekommunikationsmateriel, 32560000 Fiberoptiska material
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen