142355-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varudistribution.
Referensnummer: UHN 2016.162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Distributionslösningen består av följande huvudkomponenter:
— Logistiksamordning och utveckling inklusive kundtjänst,
— Drift av distributionscentral,
— Transporter mellan distributionscentral och kommunens leveransmottagare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen