Varbergs kommun har behov av en teknisk miljökonsult som kan bistå kommunen med specialkompetens inom efterbehandlingsområden, speciellt klorerade lösningsmedel för förberedelser och genomförandet av en miljöteknisk efterbehandling av fastigheten Renen 13, Varberg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning, 90722000 Miljöåterställning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teknisk miljökonsult ska bistå kommunen med specialkompetens inom efterbehandlingsområden, speciellt klorerade lösningsmedel för förberedelser och genomförandet av en miljöteknisk efterbehandling av fastigheten Renen 13, Varberg. Uppdraget innebär att i samverkan med Varbergs kommun och av kommunen utsedda representanter för projektledning, projektgrupp och styrgrupp planera och projektera efterbehandlingsåtgärderna och som option vara expertstöd åt beställaren under genomförandet.