142425-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Samverkansentreprenad byggnation och installation av två transformatorstationer 120 MW
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Samverkansentreprenad byggnation och installation av två transformatorstationer 120 MW
Beskrivning: Samverkansentreprenad avseende byggnation av två stationer på vardera 60 MW med spänningsnivå 145/11 kV som ska vara driftsatta senast Q2 2027.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111043:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur