142451-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grön el 2017.
Referensnummer: 2017/121/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av grön el till SMHI:s samtliga mätstationer, samt till myndighetens kontor i Upplands Väsby och vid Nya Varvet i Göteborg.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad vara/tjänst:
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09330000 Solenergi, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen