142468-2024 - Resultat
Sverige – Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten – Ramavtal byggledare spårverksamhet
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal byggledare spårverksamhet
BeskrivningUpphandlingen syftar till att teckna ramavtal om konsulttjänster avseende ”Byggledare Spårverksamhet” till stadsmiljöförvaltningens enhet gata/spår. Konsulttjänsterna är uppdelade i fyra delområden: spår, signal, kontaktledning samt industrispår. Inom respektive delområde eftersöks byggledare för att hjälpa och stötta projektledare eller planeringsledare i entreprenadskedet. Inom teknikgrenen spår omfattas inte projekt som utförs inom funktionsentreprenaden.
Intern identifierareSMF-2023-01620
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000