142481-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för ProcessIT.
Referensnummer: FS 2.1.2-382-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska:
1) tillhandahålla underleverantörer med kompetens inom angivna områden,
2) inta en mäklarroll där denne utifrån beställarens avropsförfrågan tar fram den rätta kompetensen inom varje kompetensområde från antagna leverantörer.
Samtliga konsulttjänster som ska tillhandahållas av leverantören ska utföras i en industriell miljö (Process- och verkstadsindustri) som ställer höga krav på online system i realtid och som är robusta, säkra, tillförlitliga samt lätta att underhålla och konfigurera. Dessutom de kompetenser som efterfrågas i de till ProcessIT Innovations kopplade projekt som arbetar med digitalisering inom Offentliga verksamheter eller ICT branschen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen