Syftet med upphandlingen är att med trygghetsskapande teknik kunna erbjuda behovsanpassade funktioner som stimulerar till självständighet, trygghet och ökad integritet för larmanvändare på äldreboenden i Markaryds kommun. Personalen ska genom den trygghetsskapande tekniken kunna effektivisera sina arbetsmetoder och samtidigt kunna skapa utrymme för kvalitet i arbetet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33196000 Medicinska hjälpmedel, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI - trygghetsskapande teknik på särskilda boenden för äldre