142497-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal för tekniska konsulter, trafikutredningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för tekniska konsulter, trafikutredningar
BeskrivningRamavtal för tekniska konsulttjänster, Trafikutredningar tecknas för avrop vid behov av utredningar och internt resursstöd inom trafikområdet. Uppdragens innehåll varierar inom flera områden, bland annat: • Trafikutredningar • Framtagande av trafikförslag/skisser • Genomförbarhetsutredningar • Parkeringsutredningar • Kapacitetsutredningar • Kollektivtrafikplanering, såsom behovsanalyser • Åtgärdsvalsstudier • Övergripande kostnadsuppskattningar
Intern identifierareSBN26.79
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000