142540-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Väghållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Centrala Uppsala samt Gamla Uppsala. Markskötselentreprenad.
Referensnummer: 17/127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233141 Väghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningsstöd i värdefulla kulturmiljöer.
Centrala Uppsala och Gamla Uppsala:
C001 Uppsala slott,
C050 Universitetsparken,
C051 Konsortiehuset,
C052 Dekanhuset,
C053 Carolina Rediviva,
C056 Örtedalen*,
C061 Botaniska trädgården*,
C062 Blåsenhus (nya Botaniska trädgården)*,
C065 Husbyborg,
C080 Landshövdingens stall*,
C617 Odinsborg,
C618 Gamla Uppsala.
*Entreprenaden omfattar enbart snöröjning och halkbekämpning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77314000 Markskötsel, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansökningsinbjudan (steg 1):
Till de företag som uppfyller ställda krav på kompetens och erfarenhet inom det område som upphandlingen avser skickas Anbudsförfrågan (i steg 2).
Övriga får meddelande om att de inte valts ut.