Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av naturmark.
Referensnummer: TND/2016:536
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för naturvårdande åtgärder och skötsel av naturmark inom Solna. Skötseln avser både naturreservat och övrig närnatur.
Målet med upphandlingen är att kontraktera en kompetent och proaktiv Leverantör som kan genomföra skötsel av Solnas naturmark med stor hänsyn till befintliga värden samt bidrar till en långsiktig och hållbar utveckling av naturmarken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77231000 Skogsskötsel, 77231100 Skötseltjänster för skogsresurser, 77231300 Skogsförvaltning, 90712200 Strategisk planering för bevarande av skogsmiljön, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen