142609-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Nätdokumentationssystem 427567-AI956042
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten har till uppgift att förvalta den gemensamma IT/tele-infrastrukturen och fasta insatsledningssystem för sjö- och luftstridskrafter. Avseende utförande av uppgiften behövs ett modernt system för standardiserad dokumentation. Nuvarande förbindelseregistreringsystem i Försvarsmakten som FMTIS använder för dokumentation av förbindelser nationellt i Försvarets telenät, FTN, behöver ersättas av ett nytt system som motsvarar verksamhetens krav. Behovet är ett system som klarar av att dokumentera nuvarande och kommande teknik och infrastruktur.
Försvarsmakten har till uppgift att förvalta den gemensamma IT/tele-infrastrukturen och fasta insatsledningssystem för sjö- och luftstridskrafter. Avseende utförande av uppgiften behövs ett modernt system för standardiserad dokumentation. Nuvarande förbindelseregistreringsystem hanteras av Försvarsmaktens Telekommunikations och InformationsSystems förband (FMTIS), som använder systemet för dokumentation av förbindelser i FTN (Försvarets TeleNät). Systemet behöver ersättas av ett nytt system som bättre motsvarar verksamhetens behov och krav. Behovet är ett system som klarar av att dokumentera nuvarande och kommande teknik och infrastruktur i FTN.
Nätdokumentationssystemet ska ha kapacitet och tillgänglighet för minst 100 användare med minst 50 samtidiga användare. Systemet ska vara ett stöd avseende drift, underhåll, utbyggnad och projektering av IT och Tele infrastruktur samt för dokumentation av ingående produkter och systemdelar med tillhörande funktioner. I åtagandet som leverantör enligt denna upphandling ingår att ta ett helhetsansvar för Nätdokumenationssystemet leverans och anpssning till Försvarsmakten vilket innebär att denne har det konstruktionsmässiga och funktionella ansvaret för leverans av Nätdokumenationssystemet. Leverantören ska tillhandhålla ett nätdokumentationssystem för Försvarsmaktens verksamhet för drift, underhåll, utbyggnad och projektering av IT-/Teleinfrastruktur. Systemet och ska ha stöd för dokumentation av IT-/Teleinfrastruktur.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej