142621-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Timrå: Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem.
Referensnummer: UH-2017-97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Timrå kommun (org.nr. 212000-2395) inbjuder Er att inkomma med anbudsansökan i rubricerad upphandling i enlighet med anbudinbjudan och bilaga 1, Svarsformulär.
Projektet innefattar upphandling av ett nytt ekonomisystem för Timrå kommun, inkl. stiftelser som kommunen förvaltar samt kommunala bolag Wifsta Water AB och Midlanda Centrum AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48444000 Redovisningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet innefattar upphandling av ett nytt ekonomisystem för Timrå kommun, inkl. stiftelser som kommunen förvaltar samt kommunala bolag Wifsta Water AB och Midlanda Centrum AB. Upphandlingen avser leverans-, support- och underhållsavtal för programlicenser, tjänster för installation, konvertering, parametersättning, utbildning, driftsättning och förvaltning av system för:
— redovisning/huvudbok,
— anläggningsreskontra,
— leverantörsreskontra med elektronisk fakturahantering,
— kundfakturering och kundreskontra inkl. inkassofunktionalitet,
— budget och prognos.