142628-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: El-, vatten- och energiverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svk 2019/329 Effektreserv - Förbrukningsreduktion 2019/2020
Referensnummer: Svk 2019/329
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65000000 El-, vatten- och energiverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Affärsverket svenska kraftnät har ansvaret för att kraftsystemet alltid kan hantera störningar och snabbt återställa de automatiska frekvensstyrda reserverna. Under vintern kan det tillfälligt uppstå situationer då prognosen för elförbrukningen överstiger tillgänglig produktion av el. I dessa situationer räcker de tillgängliga resurserna eventuellt inte till och Svenska kraftnät måste då ta till reserver som handlats upp i förväg. Effektreserven ska finnas tillgänglig mellan den 16 november och den 15 mars och ska totalt innehålla 750 MW, varav minst 25 procent ska vara förbrukningsreduktion. Upphandlingen avser behovet av effekt i Svenska kraftnäts Effektreserv förbrukningsreduktion under vintern 2019-2020. Avtal kommer att tecknas med en eller flera leverantörer för att täcka det totala behovet om cirka 188 MW. Notera att Svenska kraftnät i upphandlingen endast kommer efterfråga anbud som omfattar effektreglering från anläggningar som finns geografiskt inom Elområdena SE3 eller SE4.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65000000 El-, vatten- och energiverk, 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Som systemansvarig myndighet har Svenska kraftnät ansvaret för att kraftsystemet alltid kan hantera störningar och snabbt återställa de automatiska frekvensstyrda reserverna.
Under vintern kan det tillfälligt uppstå situationer då prognosen för elförbrukningen överstiger tillgänglig produktion av el. I dessa situationer räcker de tillgängliga resurserna eventuellt inte till och Svenska kraftnät måste då ta till reserver som handlats upp i förväg.
Effektreserven ska finnas tillgänglig mellan den 16 november och den 15 mars och ska totalt innehålla 750 MW, varav minst 25 procent ska vara förbrukningsreduktion. För produktionsdelen kontrakterades under februari 2017 562 MW för vinterperioderna 2017-2021.
Upphandlingen avser behovet av effekt i Svenska kraftnäts Effektreserv förbrukningsreduktion under vintern 2019-2020. Avtal kommer att tecknas med en eller flera leverantörer för att täcka det totala behovet om cirka 188 MW. Avtalet kommer gälla under perioden 16.11.2019 - 15.3.2020.
Notera att Svenska kraftnät i upphandlingen endast kommer efterfråga anbud som omfattar effektreglering från anläggningar som är geografiskt belägna inom Elområdena SE 3 eller SE 4.