142629-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsinstallationsarbeten – Nya vårdplatser IVA och Teknisk upprustning BY02,07,09
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNya vårdplatser IVA och Teknisk upprustning BY02,07,09
Beskrivning2020 initierades ett projekt avseende en ny IVA. Då det fanns vakanser på plan 4 i Byggnad 01,02,07,09, härefter benämnt BY01/BY02/ BY07/BY09efter att operation flyttat in i nybyggda lokaler i en ny vårdbyggnad, utreddes möjligheten att inrymma en ny IVA/MIVA där. Plan 4 bedömdes ha utrymmesmässiga förutsättningar för att kunna utöka befintlig verksamhet och samtidigt klara av kraven på en modern verksamhet. Verksamheten ska utöka antalet IVA-platser till 22 från dagens 18. Inför uppstart av förstudien genomfördes en statuskontroll av de tekniska systemen av teknikförvaltare tillsammans med driftcontroller inom Locums förvaltning på SÖS.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110661:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten