142684-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöjurist
Referensnummer: 01052-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
• Syftet med upphandlingen är att förstärka HaV:s juridiska enhet med ytterligare resurser inom ramen för de miljörättsliga arbetsuppgifterna. Syftet är att upphandla ett ramavtal med syfte att knyta tre ramavtalsleverantörer för att kunna avropa vid HaV:s behov.
Uppdraget består i att Anbudsgivaren ska kunna:
• Göra rättsutredningar och rättsfallsanalyser inom de rättsområden som HaV ansvarar för
• Skriva yttranden till regering och domstol samt delta vid domstolsförhandlingar i mark- och miljödomstol respektive Mark- och miljööverdomstolen
• Hålla utbildningar internt och externt
• Vara juridiskt stöd i olika interna vägledningsprojekt samt bistå med granskning vid framtagandet av vägledningar på HaV
• Skriva remissvar till andra myndigheter och regeringskansliet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen