Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partnerkommunikation - tidningar samt artiklar och rörlig media i digital form
Referensnummer: 2022-01440
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Spels syfte med denna upphandling är att teckna ramavtal med en väletablerad leverantör och samarbetspartner för innehåll och produktion av Svenska Spels partnertidningar (Spelnytt, Spelveckan och Vegasnytt) och digitala produktioner av delar eller hela innehållet.
Se FFU för ytterligare beskrivning av omfattning och utvärdering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 11 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79342000 Marknadsföring, 79342200 Säljfrämjande åtgärder, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svenska Spels syfte med denna upphandling är att teckna ramavtal med en väletablerad leverantör och samarbetspartner för innehåll och produktion av Svenska Spels partnertidningar (Spelnytt, Spelveckan och Vegasnytt) och digitala produktioner av delar eller hela innehållet. Se FFU för ytterligare beskrivning av omfattning och utvärdering.