142896-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny- och ombyggnad djupadalskolan
Referensnummer: Pnr 6B64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar nybyggnad av del av by B, del av by E samt by F, 3290 m2 BTA. Befintlig by F, paviljongbyggnad, kommer att rivas.
Ombyggnad av by A, del av by B, by C, del av by D, del av by E samt Wadstagården, 4105 m2 BTA.
Utearean som berörs är 11870 m2. I detta ingår utökning av friytan för skolan på fastigheten Blåmossan 1.
Entreprenadform: GE
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45314310 Kabelläggning, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen