142928-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmaskintjänster 2020
Referensnummer: GNU 2020/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser anläggningsmaskintjänster, förare och maskin, där Beställaren är arbetsledande för Falu kommun, Hedemora kommun, Ludvika kommun, AB Hedemorabostäder och Hedemora kommunfastigheter AB. Tjänsterna ska täcka behovet som den egna basresursen inte har kapacitet för.
Exempel på ingående arbeten kan vara anläggning av vägar, parker, planteringar och vandringsleder, sortering, lättsopning, renhållningssopning, ogräsbekämpning på hårdgjorda ytor, dikning, flisning, flytt av massor, lossning av varor från lastbilar, sjösättning av bryggor, spolning av islekbanor, och tillhandahållande av containers med liftdumperbil, m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falu kommun - Lastbilar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Falu kommun - Hjullastare
Del nr: 2
Falu kommun - Grävlastare
Del nr: 3
Falu kommun - Hjulgrävare
Del nr: 4
Falu kommun - Bandgrävare
Del nr: 5
Falu kommun - Traktor
Del nr: 6
Falu kommun - Renhållningsfordon
Del nr: 7
Falu kommun - Specialmaskin/fordon
Del nr: 8
Falun - Åkbar gräsklippare
Del nr: 9
Ludvika kommun
Del nr: 10
Hedemora kommun, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB - Lastbil
Del nr: 11
Del nr: 12
Hedemora kommun, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB - Hjullastare
Del nr: 13
Hedemora kommun, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB - Grävmaskin hjul
Del nr: 14
Hedemora kommun, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB - Grävmaskin band
Del nr: 15
Hedemora kommun, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB - Dumper
Del nr: 16
Hedemora kommun, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB - Grävlastare
Del nr: 17
Hedemora kommun, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB - Pontongrävare
Del nr: 18
Hedemora kommun, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB - Fräsmaskin bandgående
Del nr: 19