See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för marina entreprenadarbeten inom Lysekils kommun
Beskrivning: Ramavtal för marina entreprenadarbeten inom Lysekils kommun. Omfattningen är ramavtal för marina entreprenadarbeten med tillhörande kringtjänster i och kring Lysekils Kommuns hamnanläggningar. Entreprenadarbeten som kommer att avropas på detta ramavtal innefattar t.ex. reparationer, nybyggnationer, rivning och underhåll av: träbryggor, betongbryggor, stålkonstruktioner, kajer, pirar, samt mindre arbeten på land i anslutning till vatten. Arbete på sjösäkerhetsanordningar.
Intern identifierare: 22/61
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45244200 Bryggor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Entreprenad (1)